«…Коли вас ганьблять за Христове Ім’я ви блаженні, бо на вас спочиває Дух Слави й Дух Божий». (І Петра 4,14)
З поміж тисяч репресованих в часи радянського тоталітарного режиму велика кількість була священнослужителів. Вони прийняли гоніння та мученицьку смерть за глибоку віру до Бога, за любов до ближнього. Тисячі найкращих її представників були знищені в таборах та засланнях. Не оминула ця доля й священиків Тростянеччини, десятки її синів попали під коток тодішнього терору, деякі були розстріляні, замучені в тюрмах та лагерях. Але їхня віра надія і любов до Христа і його Святої церкви лишилась непохитною.
Андрій Никифорович Мозговий народився в селі Мирному Краснокутського повіту Харківської губернії в 1897 році.Батьки селяни мали в селі Мирному 4 десятини землі.Брат Афанасій Никифорович.
Дружина Анастасія Максимівна 1898 р народження. Троє дітей старший Володимир 1923 р н., дочка Анфіса 1926 р.н. молодший син Наркиз 1928 року.
З 1914 року по 1921 рік працював на телеграфі управління Південної залізниці в місті Харкові, телеграфістом, а в 1921 склав іспит в харківській єпархії на священника та з 1921 року працював в селі Козіївка Краснокутського району дияконом, з 1924 року, священиком в церкві села Хухра Охтирського району , з 1930 по 1932 рік священиком в Троїцькій церкві села Боромлі Тростянецького району. В 1930 році був затриманий органами ГПУв селі Хухра Охтирського району, за підозрою в антирадянській діяльності та агітації проти колективізації, і провів під слідством три місяці. Належав до течії істино-православної церкви патріарха Тихона. (1)
Другий арешт Андрія Никифоровича стався 9 лютого 1938 року за підозрою по статті 54-10 ч-1, за антирадянську агітацію направлену проти заходів що проводить радянський уряд. При обшуку 11 лютого 1938 року у нього вилучили : хрест дерев’яний, хрест залізний з ланцюжком, облігації на суму 220 карбованців. За матеріалами кримінальної справи на допитах Мозговий свою причетність до агітації проти Радянської влади заперечував. На запитання слідчого що слідство має інформацію що священик проводив тайні збори членів контрреволюційної релігійної організації істино православної церкви в своему помешканні і там велися антирадянські розмови Мозговий А.Н. також категорично заперечував, на що слідчий прямо в протоколі записував що він бреше. Допитувався слідчий про зв’язок за час проживання в Боромлі з кулаками та контрреволюційними елементами на що знову відповідь що це не правда. З матеріалів справи видно як тисли на підозрюваного, допити починались 23-30. (2)
І знову допит:
Слідчий- Ви на протязі довгого часу не признаєте свою вину в антирадянській діяльності. Припиніть упиратися кажіть правду.
Мозговий – Я кажу правду ніякої антирадянської діяльності не проводив.
Слідчий – слідство має інформацію що Ви ходили по селу Боромлі охрищували дітей та проводили релігійні обряди. Визнаєте в цьому себе винним. Мозговий- Я по селу Боромлі не ходив дітей не охрищував та обряди не проводив. Винним в цьому себе не вважаю. Слідчий – Ви займались агітаціею проти виборів в верховну раду СРСР через Ваш вплив частина суздальців- підгорнівців (релігійна течія) не прийшли на виборчі дільниці. Визнаєте в цьому себе винним.
Мозговий – Агітаціеею проти виборів я не займався і винним себе в цьому не визнаю.
Слідчий – Є показ свідка який ствежуе що Ви проводили агітацію.
Мозговий – Покази свідка не визнаю. І винним себе не вважаю..
Так сталося що на виборчу дільницю в селі Боромлі під час виборів в верховну раду СРСР , 12 грудня 1937року не з’явилося дванадцять мешканців села. По матеріалам кримінальної справи ці мешканці були релігіозної течії суздальців – підгорновців . За показами свідків подішніх радянських активістів села Андрій Никифорович Мозговий на квартирі збирав одноосібників суздальської релігійної течії після закриття Троїцької церкви і до самого його арешту. Там вони проводили таємно церковні обряди та молитви. На цих зборах Мозговий за їхніми свідченнями призивав до антирадянської діяльності. Хоча на запит слідчого до свідків, звідки вони знали про ті збори. Вони відповідали що тільки чули про це а прямих доказів пред’явити не змогли. Слідчий за неявку мешканців Боромлі на вибори звинуватив Мозгового, що це начебто він агітував не ходити на вибори. В своїх свідченнях голова сільради засвідчів що попереджав не раз Мозгового щоб не проводив церковних обрядів в селі, ще розповів що ті мешканці що не з’явилися на вибори в верховну раду СРСР після арешту Мозгового всі прийшли на вибори в верховну раду УРСР. З допиту тих осіб що не прийшли на вибори 12 грудня 1937 року з матеріалів кримінальної справи видно що з усіх допитаних ніхто не визнав свою неявку на вибори через начебто агітацію Мозгового, в кожного була своя причина через яку він не з’явився на виборчу дільницю. Для підтверження вини А.Н.Мозгового були проведені очні ставки з свідками з числа сільських активістів які звинуватили Андрія Никифоровича в проводженні в селі таємних релігійних обрядів, в зборах суздальської релігійної общини та в антирадянській агітації. В квітні 1939 року обласним прокуром справу по обвинувачення А.Н.Мозгового за статею 54-10 час.-2 КК. УРСР за системетачну контриволюційну агітацію проти Радянської влади, в зв’язку не признанням своєї вини направили на розгляд до особливих зборів при НКВД СРСР. При розгляді матеріалів справи в Києві в серпні 1939 року прокурор відділу по спеціальним справам зробив висновок . – « Покази чотирьох свідків на яких базується обвинувачення не має конкретних, підтверджених даних. Неясно при яких обставинах свідки звинувачення дізнались про контрреволюційну діяльність Мозгового. Їхні покази не перевірені й не доказані тому керуючись статей ст.223 п.1 К.К. УРСР справу направити на дослідування.» На дослідування спави дали термін 15 діб.(3)
І знову допити очні ставки. Слідство допитало нових свідків обвинувачення, які показали що Мозговий що після закриття Троїцького храму збирав для молебну представників суздальської релігійної спільнота та проводив нелегально церковні обряди. Після дослідування справу знову передали до особливих зборів при НКВД СРСР. Рішенням особливих зборів при НКВД СРСР від 11 січня 1940 року Мозговий А.Н. осуджений терміном на 5 років ВТТ. (4)
Свій термін покарання Андрій Никифорович відбував в Архангельській області. На початку війни попросився добровольцем на фронт. Воював в складі 121 Гвардійській стрілецькій дивізії, 1150-го стрілецького полку.Загинув в Білорусії 12.10.1943 року.Похований в с.Студінець Костюковичського району Могелевської області. (5)
В 1957 році по листу сина Наркиза Андрійовича
Мозгового в якому він просить слідчі органи СРСР переглянути справу свого
батька Мозгового А.Н, незаконно осудженого в 1940 році, який добровольцем пішов
на війну та загинув в 1943 році смертю героя і кров’ю змив свою провину перед
батьківщиною. По результатам слідства яке проводило управління КДБ по
Сумській області в реабілітації А.Н.Мозгового було відмовлено. Ключевим
обвинуваченням було висуните те, що Мозговий був священиком в
Троїцькій церкві яка на той час була так званого підгорновського-суздальського направлення. Віруючі ціеї релігіозної течії
не вступали в колгоспи та не поступали на роботу в радянські заклади. КДБ СРСР
до 80-х років преслідувала віруючіх підгорновців.
І тільки в 1989 році прокуратурою Сумської області при перегляді справи
А.М.Мозгового і ретельно вивчивши всі покази свідків, слідство визнало що: «
Андрій Никифоровичу Мозговому були висунуті необґрунтовані звинувачення. В
справі немає ніяких доказів проведення ним антирадянської агітації з
використанням релігійної догматики, що містять заклики до повалення радянського
ладу. На підставі цього А.Н.Мозговий підлягає реабілітації, а справу здати в
архів.»
- Джерела:
- 1. ДАСО ф Р4671 оп 5 с 803
- 2 ДАСО ф Р4671 оп 5 с 803
- 3 ДАСО ф Р4671 оп 5 с 803
- 4 ДАСО ф Р4671 оп 5 с 803
- 5 ел. ресурс Пам’ять народу
- 6. фото з архіву С.Вовк
- 7. фото з архіву С.Вовк
- 8. фото з архіву С.Вовк
- 9. ДАСО ф Р4671 оп 5 с 803 ст 150
- 10. ДАСО ф Р4671 оп 5 с 803 ст 127
- 11. ел ресурс Пам’ять народу
- 12 ДАСО ф Р4671 оп 5 с 803 ст 139