Частина III
Гурток народних читань.
За ініціативи адміністратора Тростянецького маєтку Едуарда Едуардовича Пампель та його дружини Марти Володимирівни восени 1911 року утворився гурток людей які переймалися долею народної освіти, і задалися прагненням сприяти підняттю культурного рівня та художньо-літературного розвитку місцевої громади за допомогою читання та ілюстрації картин за допомогою проекційного ліхтаря. В склад гуртка окрім подружжя Пампель, увійшли вчителі Тростянецького міністерського двокласного училища Петро Іванович Вахничеко та Олександр Микитович Кривомаз, бухгалтер контори Тростянецького маєтку Сергій Михайлович Селегень, лікар економічної лікарні Михайло Ісаакович Лікстранов. Ідея створити такий гурток була не нова. В 1904 році за почином місцевої інтелігенції утворився гурток читання для народу. Збори гуртка проводили в залі двокласного училища. Велися вони не регулярно і тому проіснували всього один сезон. Невдача першої спроби пояснювалась поганою підготовкою та бурхливими політичними подіями 1905 року. З того часу до 1911 року гурток не працював. В листопаді 1911 року був отриманий дозвіл від Харківського губернатора на роботу гуртка. відповідальною особою було призначено Е.Е.Пампеля, а лекторами пані Пампель, п.Вахніченко. Кривимаз, Селегеня. Пізніше до них долучився лікар Лікстанов. Першочерговою задачею гуртка будо знайти підходяще приміщення для роботи гуртка. Залу двокласного училища яке використовували в 1905 році було перегороджено на дві класні кімнати, а іншого за розміром приміщення в селі Тростянці не знайшлося. Тому було прийнято рішення проводити читання в казармі при цукровому заводі. На що дав згоду Ю.Л.Кеніг. Сам Юлій Леопольдович позитивно поставився до такої ініціативи місцевої інтелігенції, окрім наданих приміщень з освітленням, пообіцяв виділяти 100 карбованців щорічно на потреби гуртка народних читань.
Перші три читання проводилися в їдальні для працівників на першому поверсі казарми, а з четвертого в спальних кімнатах на друговому поверсі казарми. Для читань використовували проектор з об’єктивом для діапозитивів розміром 8.5х8.5 сантиметрів, придбаний по клопотанню попередніми організаторами гуртка в 1904 році на кошти Федора Леопольдовича Кеніга. Екраном служило велику біле полотнище розміром 4х4 аршина натягнуте на дерев’яну раму, причому перед демонстрацією картин полотно змочували водою для кращої видимості.Для проведення лекцій була зроблена невелика естрада на якій поміщався проектор та столик лектора. Картини для читання з текстом отримували від Харківської комісії народних читань та від Гутянського двокласного училища. На кожне читання завчасно отримували дозвіл в місцевої поліції при чому повідомлялося де й коли буде відбуватися читання, що читатимется і хто лектор. Читання велися регулярно кожну неділю з 4 грудня 1911 року.
Про читання повідомляли рекламними листками які розклеювали в головній
конторі на цукровому заводі, вальцевому млину, паркетній фабриці, громадській
бібліотеці та деяких магазинах Тростянця. В першому сезоні
відбулося двадццять читань, які закінчились у квітні 1912 року у
зв’язку з початком робочого сезону.(1)
Другий сезон читань почався з 7 жовтня 1912 року. Склад гуртка не змінився
всього за другий сезон відбулося 28 читань. З них 17 читань були проведені в
їдальні казарми а останні одинадцять в спальному приміщенні. Для
читань за кошти фірми Л.Є.Кеніг-Нащадки за 56 карбованців придбали нову
лампу більшої потужності в проектор, завдяки цьому було видно найдрібніші
деталі картинок на екрані. Картини для читань також отримувались від попередніх
постачальників. А дві ювілейні на честь сторіччя війни 1812 року та трьохсот
річчю дому Романових були придбані за кошти фірми Л.Є.Кеніг-Нащадки. Як
першому та і другому сезоні велась реєстрація відвідувачів, їм видавалися
талончики при цьому чоловікам білого кольору, а жінкам кольорові. Дуже багато
читань відвідували діти, вони складали майже половину аудиторії залу. Таким
чином за два сезони читань кількість присутніх на читаннях склала 6369
відвідувачів, з них 4342 чоловіків та 2027 жінок.(2)
Читання по черзі починали лектори п. Вахниченко, Ченомаз, Селегень, перед початком інформували що буде прочитано і хто автор твору, потім на екран показували портрет автора (були показані портрети Толстого, Пушкіна. Гоголя, Квітки-Основ’яненко)і починалось читання. За знаком лектора в залі тушилося світло і на екрані з’являлася картинка яку пояснював лектор, далі знову продовжувалось читання. Число картин в читанні було різним в середньому дванадцять картин за читання. Тривалість читань становила від однієї до двох годин.(3) Гурток на свій розсуд не мав можливості вибирати матеріал для читань. Через те, що не було бюджету для придбання картин, тому читали те що пропонувала Харківська спільнота грамотності. З 28 читань п’ятнадцять були присвячені літературі, чотири медицині, чотири історії, три природознавству та два географії. Другий сезон читання розпочали на честь сторіччя вітчизняної війни 1812 року . Великим інтересом сприйалися читання на українській мові.(4)
При коротких читання присутнім показували картинки діапозитивів з видами Тростянця сфотографовані Е.Е.Пампелем, та види Середньої Азії закуплені гуртком. Щоб ознайомити з цілями гуртка за дорученням членів С.М.Селегень склав звіти про роботу гуртка , які відпечатали в типографії та роздавали відвідувачам читань. Велику допомогу надавав гуртку директор цукрового заводу Ф.Х.Бейнрот а також учасник всіх двадцяти восьми читань електротехнік І.М.Кононенко.(5). З дворічного досвіду відомого існування гуртка народних читань ,керівництво та члени гуртка переконались в потребі існування гуртка для Тростянчан. Гурток надавав сприятливий вплив на мешканців села які мали можливість відвідувати читання.
- 1.Звіт по влаштуванню читань для народу в с. Тростянць 1911/1912 роках.
- 2 Звіт по влаштуванню читань для народу в с. Тростянць 1912/1913 роках.
- 3 Звіт по влаштуванню читань для народу в с. Тростянць 1911/1912 роках.
- 4 Звіт по влаштуванню читань для народу в с. Тростянць 1912/1913 роках.
- 5 Звіт по влаштуванню читань для народу в с. Тростянць 1912/1913 роках
- 6 фото з книги “Технічні підприємства маєтку фірми Л.Є.Кеніг-Нащадки. 1913 р.
- 7 фото з книги “Технічні підприємства маєтку фірми Л.Є.Кеніг-Нащадки. 1913 р.
- 8 Звіт по влаштуванню читань для народу в с. Тростянць 1912/1913 роках.
- 9 СОКМ КН-22325Ф-1200